Ultradźwięki o częstotliwości od jednego do trzech MHz są coraz częściej wykorzystywane przez fizjoterapeutów. Oczywiście nie dzieje się tak bez przyczyny, gdyż odpowiednio aplikowane ultradźwięki mają pozytywny wpływ na zdrowie pacjentów. Wykorzystuje się je do masażu mięśni, a wyzwalana za ich pomocą wysoka temperatura działa kojąco na tkankę nerwową. Dlatego też masaż ultradźwiękami stosuje się do uśmierzania bólu, redukowania napięcia mięśniowego i poprawy przepływu limfy. Powyższe działanie możliwe jest jednak wyłącznie przy użyciu dobrego aparatu do ultradźwięków.
Aparat do terapii ultradźwiękowej – charakterystyka
Jak już wspomnieliśmy, aparaty do ultradźwięków generują dźwięki o odpowiedniej, niskiej częstotliwości. Metoda ta, wykorzystywana od blisko stu lat, opiera się na 2 typach efektów: termicznych i atermicznych. Te pierwsze polegają w głównej mierze na rozgrzaniu tkanek bogatych w kolagen – ścięgien, stawów, wiązadeł oraz blizn i znajdują zastosowanie w przygotowaniu organizmu do dużego wysiłku lub przy leczeniu różnego rodzaju stanów zapalnych. Tymczasem efekty atermiczne mają korzystny wpływ na przepływ płynów ustrojowych – przede wszystkim limfy.
Aparaty do ultradźwięków – przenośne lub stacjonarne?
Istnieją dwa warianty aparatów do ultradźwięków – stacjonarne i przenośne. Mobilny aparat ultradźwiękowy będzie idealnym wyborem kierowaną do fizjoterapeutów dojeżdżających do pacjentów bądź podejmujących ich w wielu placówkach. Jeśli jednak fizjoterapeuta prowadzi jeden gabinet, gdzie przyjmuje znaczną ilość pacjentów – głównie w ramach umowy z NFZ – wydajniejszy i bardziej funkcjonalny stacjonarny aparat do ultradźwięków będzie lepszym rozwiązaniem.
Dane firmy:
BardoMed Sp. z o.o.
ul. Pod Fortem 2F/lok.6
31-302 Kraków
Tel.: +48 (12) 444-12-97
Mob.: +48 721-121-314
E-mail:
[email protected]